Bili mě, řekl jehovista, kterému soud udělil pokutu za extremismus

Ruský soud udělil pokutu dvěma členům náboženské společnosti Svědci Jehovovi. Michail Popov a jeho žena Jelena musí zaplatit 350 tisíc rublů (126 000 korun) a 300 tisíc rublů (108 tisíc korun) kvůli tomu, že se podle soudu na Kamčatce podíleli na extremistických aktivitách jejich organizace.

Další čtyři jehovisté byli zadrženi. Jeden z nich si stěžoval, že byl ve vazbě mučen. Informovala o tom v pátek agentura AP s odvoláním na prohlášení náboženské společnosti.

Rusko před třemi lety působení jehovistů zakázalo a od té doby desítky z nich skončily za mřížemi. Americké ústředí jehovistů pronásledování ruských souvěrců odsuzuje a hovoří o návratu Ruska do "nejtemnějšího období dějin".

Ruská policie provedla tento týden asi 40 domovních prohlídek u jehovistů ve městě Čita na východě Sibiře. Čtyři členové skupiny byli zadrženi.

Jeden z nich, Vadim Kucenko, byl policisty zbit a byl proti němu použit elektrický paralyzér, řekl agentuře AP jeho právník Artur Ganin. "Spoutali ho, zakryli mu hlavu a oči a odvezli ho neznámo kam," řekl v pátek Ganin. V lese, kam ho dovezli, zadrženého podle Ganina škrtili a bili a snažili se z něj dostat přiznání. "Nyní je ve vazbě, má bolesti a rovněž strach o svou rodinu, protože mu hrozili, že by se mohlo něco stát jeho ženě," dodal advokát.

Extremistická organizace

Rusko už v roce 2017 Svědky Jehovovy oficiálně zakázalo a označilo skupinu za extremistickou organizaci. Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům vůči opozičním aktivistům a náboženským menšinám.

Za poslední tři roky policie provedla domovní prohlídky u stovek jehovistů, desítky jich byly zadrženy a 28 jich bylo odsouzeno, z toho devět do vězení. Vyšetřováno je nyní přes 300 lidí.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175 tisíc členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfuzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13 tisíc osob.

14.02.2020