Litoměřice 25. října 2024 (PROTEXT) - Milivoj Husák: Dvojí tělo
Hlavní výstavní budova galerie, Michalská 29/7, Litoměřice
1. 11. 2024 ‒ 26. 1. 2025
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahájí ve čtvrtek 31. října novou výstavu, která návštěvníkům představí tvorbu turnovského rodáka, celoživotně profesně spojeného s moravským uměleckým prostředím, Milivoje Husáka. Výstava s názvem Milivoj Husák: Dvojí tělo bude přístupná v hlavní výstavní budově galerie, vždy od středy do neděle, od 10 do 17 hodin, až do 26. ledna 2025.
Malíř a univerzální výtvarný umělec Milivoj Husák se narodil v roce 1950 v Turnově a v současnosti žije v Lelekovicích u Brna. Uměleckou průpravu získal v 60. a 70. letech, aby v dalších desetiletích vynikl jako brilantní kreslíř a malíř. Jeho rozsáhlá tvorba, která přesáhla i do dalších výtvarných sfér a v současnosti již zahrnuje desítky realizací v oboru scénografie, grafického designu, sakrálního i komemorativního umění, má velmi příznivou odezvu nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností. „V souladu se svým niterným založením však autor sám zůstává před veřejností v tichu a skryt. Tento paradox se dá vysvětlit jedině přitažlivostí jeho díla oslovujícího milovníky umění a objednavatele realizací i bez cílené propagace“, říká kurátor výstavy, Aleš Filip.
Návštěvníci Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích budou mít od 1. listopadu výjimečnou příležitost seznámit se s volnou tvorbou obou Husákových hlavních tvůrčích období. „Dosavadní největší Husákovou výstavní prezentací v Čechách pokračuje Severočeská galerie ve svém úsilí představovat široké veřejnosti méně známá jména naší výtvarné scény, v jejichž tvorbě dostává významný prostor umění inspirované duchovním prožitkem umělce“, shrnuje ředitelka galerie Dana Veselská.
Název výstavy Dvojí tělo odkazuje na dualismus těla a duše, látky a formy, případně i na jeho dvě hlavní tvůrčí období – figurativní a nefigurativní. V raném, figurativním období let 1984–1992 vystihoval Husák postavy v pohybu, v letu či pádu, i v prostředí každodennosti odhalující skrytou dynamiku duchovních sil. Inspiraci pro smíření dualistických prvků našel v barokní kultuře, mimo jiné u jejích literárních osobností Jana Amose Komenského a Bedřicha Bridela. V pozdějším, nefigurativním období našel umělec pro své kreslířské a malířské meditace nové formy vyjádření, abstrahované či abstraktní, což vystihl pojmem „emotivní geometrie“. Jeho díla stále uchovávají konkrétní zkušenost tělesnosti, osudový dualismus však překonávají prostřednictvím principu světla nebo harmonizací se čtyřmi základními elementy. Přitom oheň jako živel světla hraje důležitou roli v Husákových dílech využívajících jeho specifického materiálu, popela. Díla obou období směřující k produchovnění tělesného, k bytí v proměně, přitahují diváka niternou koncentrací a výrazovou naléhavostí.
K výstavě vydává galerie publikaci, plánovány jsou rovněž komentované prohlídky.
Vernisáž se koná v hlavní výstavní budově galerie ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 17 hodin.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
25.10.2024