Praha 29. listopadu 2024 (PROTEXT) - Výuku více než 160 kambodžských farmářů a 12 lokálních lídrů vedli během roku 2024 týmy humanitární organizace ADRA Česká republika a České zemědělské univerzity. Místní zemědělce připravovali v oblasti tzv. vermikompostování, tedy kompostování za použití žížal. Program podpořilo i české ministerstvo zahraničí.
Zemědělské inovace s českou stopou
Projekt Udržitelné organické inovativní obživy založené na vermikultuře (V-Soil), realizovaný v kambodžské provincii Pursat od února do listopadu 2024, přinesl posun v efektivitě místního zemědělství. Díky českému know-how v oblasti vermikompostování, předávanému odborníky z České zemědělské univerzity, získalo přes 160 farmářů a 12 lokálních lídrů znalosti, jak zvýšit úrodnost půdy díky produkci přírodního hnojiva.
Projekt byl finančně podpořen Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Rozvojovým programem OSN (UNDP) a prostředky získanými z ADRA/MFAT New Zealand ProMarket. Odborné vedení a koordinaci zajišťovala humanitární organizace ADRA Česká republika ve spolupráci s ADRA Kambodža.
Výsledky projektu a jeho pokračování
Během závěrečného workshopu, který se konal 7. listopadu 2024 v provinčním městě Pursat, byly prezentovány nejen dosažené výsledky, ale také předaná odpovědnost za vytvořené zemědělské a marketingové sítě místním vládním institucím. Akce se účastnili představitelé kambodžských ministerstev zemědělství a obchodu, lokální samosprávy i zástupci soukromého sektoru.
Projekt přinesl tyto konkrétní výsledky:
Dlouhodobý dopad a udržitelnost
Projekt V-Soil ukazuje, jak může propojení české odbornosti a místních potřeb výrazně zlepšit životní podmínky v rozvojových zemích. Farmáři zapojení do projektu se zavázali pokračovat v nově zavedených postupech a šířit získané znalosti dál. Díky tomu mohou postupně přispět nejen k udržitelnějšímu zemědělství, ale také ke zlepšení ekonomické situace celých komunit.
O organizaci ADRA:
ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celém Česku propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
29.11.2024