Praha 27. listopadu 2024 (PROTEXT) - Unicorn Vysoká škola uspořádala v pátek 22. listopadu již 24. on-line konferenci s názvem Unicorn University Open „Cesta od nápadu k úspěšnému podnikání“. Ta nabídla téměř 4000 sledujícím jedinečný vhled do světa podnikání prostřednictvím inspirativních přednášek úspěšných českých podnikatelů. Seznámili se nejen s příběhy proměny nápadů v prosperující byznys, ale získali také praktické rady a motivaci ke svým vlastním podnikatelským krokům. Partnery konference byly společnosti Unicorn a Plus4U.
Konferenci zahájil majitel společnosti Unicorn Vladimír Kovář, který sám sdílel svůj příběh stojící za vznikem firmy Unicorn. V rámci své přednášky předal sledujícím několik cenných rad a doporučil jim, aby si vážili svých nápadů a věnovali jim pozornost. „Pokud vás napadne něco zajímavého, nezahazujte to jen proto, že není ten správný čas. Zapište si ho. Nikdy nevíte, kdy se vám ten nápad bude hodit. Třeba to bude hned další den. Klíčem k úspěchu je nejen přemýšlet a systematicky pracovat, ale hlavně věřit v to, co děláte, a vytrvat. Ale nezapomeňte si přitom také užívat,“ vzkázal všem, kteří zvažují založení vlastní firmy.
Cesta k úspěchu vede přes činy
Na slova Vladimíra Kováře navázal také Vít Endler, CEO společnosti FinGood a předal sledujícím zajímavé poselství, které následně zaznívalo od většiny řečníků. „Nápady jsou přeceňované, důležitá je exekuce. Znám spoustu lidí, kteří říkají, že mají skvělý nápad, ale nevrhnou se na jeho realizaci. A za dva roky zjistí, že jejich nápad uskutečnil někdo jiný. Činy jsou to, co dokáže proměnit i průměrný nápad v úspěšný projekt.“
Následně dodal, že nápad je pouze prvním krokem a jeho podoba se během realizace často mění. „V průběhu budování firmy ten nápad stejně 30krát ohnete tam a zpátky. A pak to celé přemyslíte znovu. Nakonec možná skončíte u něčeho úplně jiného, než jste plánovali. Někdy totiž stačí vzít něco, co už existuje, vylepšit to a máte z toho obrovskou firmu,“ odhalil zákulisí podnikání Vít Endler.
Víta Endlera svými slovy podpořila i podnikatelka Karin Fuentesová, zakladatelka a CEO společnosti Digitoo.ai, která zdůraznila, že úspěšné podnikání by mělo mít hlubší smysl než jen finanční zisk. „Myslím si, že je důležité hledat způsoby, jak dělat věci jinak, a nepřistupovat k podnikání jen jako k prostředku k vydělávání peněz. Přemýšlejte nad tím, jak svým projektem něco zlepšit či vyřešit, a jak můžete přispět společnosti. Takový přístup dává vašemu byznysu větší hodnotu, bude vás bavit a nadchne i celý váš tým,“ uvedla Fuentesová a povzbudila účastníky, aby se nebáli hledat nové cesty a posouvat hranice možného.
Role načasování a vytrvalosti
Úspěch podnikání podle řečníků konference závisí i na správném načasování a schopnosti pružně reagovat na měnící se podmínky trhu. „Timing má větší význam, než si myslíte. Rychlost a schopnost reagovat mohou být pro začínající firmu velkou konkurenční výhodou,“ zdůraznil Zdeněk Jahoda, zakladatel Emco spol. s.r.o., který začal své podnikání v 90. letech dovozem potravin z Německa a v průběhu let si vybudoval jednu z nejsilnějších firem na trhu ve výrobě snídaňových cereálií. Důležitá je podle Jahody také kontinuita a vytrvalost při budování firmy. „Vytrvalost nám přinesla výsledky. V podnikání je potřeba nejen vydržet, ale také neustále hledat cesty, jak se zlepšovat,“ uvedl.
Inspirace ze zkušeností druhých
Dalším ze zajímavých vystoupení na konferenci bylo to od Martina Macíka, spoluzakladatele MM Technology, rallye jezdce a absolventa Unicorn Vysoké školy v oboru IT management. Ten ve svém projevu zdůraznil, že je důležité učit se z příkladu ostatních. „Když jsem tu studoval, nikdy by mě nenapadlo, že budu na této konferenci přednášet. Co bych ale poradil všem je, že nejlepší je vyslechnout si něčí příběh, vzít si z toho to své, posunout to a použít to v tom svým. A hlavně – začít s tím pracovat.“
Macík také popsal, jak se po dvaceti letech vývoje závodních kamionů rozhodl nabídnout je na trh a rozjet tak se svým otcem zajímavý byznys v odvětví dálkového rallye. „Dnes, když jedu na Dakar, je tam hned několik našich kamionů. A vlastně doufám, že když nevyhrajeme my, tak alespoň náš kamion,“ uvedl s nadsázkou.
Na konferenci zazněla také důležitost sebepoznání. „Poznat sám sebe je klíčové, protože teprve potom víte, jakou cestou chcete jít,“ shrnul Petr Mára, technologický evangelista, který přibližuje lidem a firmám aktuální technologie a trendy.
Konference Unicorn University Open s názvem „Cesta od nápadu k úspěšnému podnikání“ přinesla sledujícím nejen cenné poznatky, ale i motivaci a chuť podnikatelsky růst. Unicorn Vysoká škola plánuje i nadále pokračovat v tradici pořádání konference, další je naplánována na příští rok.
Unicorn Vysoká škola je renomovaná soukromá vysoká škola, která nabízí kvalitní vysokoškolské vzdělání v oblasti informačních technologií, byznysu a datové analýzy. Soustředí se na systematické vzdělávání odborníků v akreditovaných bakalářských a magisterských programech s cílem maximalizace konkurenční výhody pro jejich budoucí uplatnění. Promyšlený vzdělávací systém řádně shrnuje a předává vyvážený komplex znalostí složený ze standardů dobré odvětvové praxe, aplikované výzkumné činnosti, korporátního přístupu a partnerské spolupráce s oborovými leadery.
Vedle akademických programů nabízí Unicorn Vysoká škola také tzv. mikrocertifikáty, které studentům nabízí možnost doplnit si kvalifikované vzdělání, aniž by museli absolvovat celý akademický program na vysoké škole. Je to efektivní cesta ke zvýšení kvalifikace a tedy i např. atraktivity pro zaměstnavatele. Po úspěšném absolvování obdrží studenti mezinárodně uznávaný elektronický certifikát garantovaný Unicorn Vysokou školou. Tento certifikát umožňuje jeho držitelům prokázat znalosti a kompetence získané v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV), případně i využít takto získané kredity v dalším akademickém studiu.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.
27.11.2024